Büki kultúrwellness - Tóth Tamás művelődési központ igazgatóval beszélgettünk
2013.07.24. - 01:30 | Büki László 'Harlequin'
"Elindultunk azon az úton, hogy a gyógyfürdő, a kiváló szállodák, igényes szállásadók mellett a büki kulturális programok is vonzerőt jelentenek az idelátogatók számára. Nevezhetjük ezt kultúrwellnessnek." - Tóth Tamással, a Büki Művelődési Központ vezetőjével beszélgettünk a Gyógy-Bor Napokról, az eddig lezajlott, és a jövőben megrendezésre kerülő eseményekről.
Idén jubileumához érkezett Bük nyári kulturális programsorozata, a Büki Ünnepi Napok. A következő években már más név alatt, elsősorban a gasztronómiára fókuszálva fog szerveződni a rendezvény. A névváltás egyben a programok összetételének változásával is jár, vagy maradnak a hagyományos, tradicionális programelemek, csak kiemeltebb szerep jut a gasztronómiának?
Inkább az utóbbi. Valószínűleg egy rosszul fogalmazott sajtóközleményből ez így jöhetett le, de szeretnénk mindenkit megnyugtatni, hogy tartalmában fog csak változni a nyári rendezvénysorozat, melyekben igen nagy szerepet fog kapni a gasztronómia és a folklór mellett az igényes szórakoztatás. Azt azonban fenntartom, hogy kiegészítésre kerülnek a programok, nemcsak a nyárban gondolkodunk, hanem áprilistól szeptember végéig szeretnénk egy izgalmas programsorozatot kínálni az érdeklődőknek.
Az idei programsor roppant erős - főként a néphagyományokat ápoló része: népzene, néptánc, népi játékok, népszokások. Egy fürdővárosban - mondhatjuk stílszerűen - ez a kultúrwellness?
Igen, merem azt hinni. Úgy tapasztalom, hogy az ide látogató vendégeknek nagyon tetszik a magyar népzene, a néptánc és a magyar népszokások. Örömmel vették mind a külföldi, mind a magyar vendégek, hogy a rendezvényeinkbe visszacsempésztünk a régi vásári forgatagot. Aki kilátogatott a programokra, az tapasztalhatta, hogy nyitástól-zárásig a játszóudvar tele volt gyerekekkel és a kezdeti bizonytalanság után a külföldiek is birtokba vették a játszóházat. Úgy gondolom elindultunk azon az úton, hogy a gyógyfürdő, a kiváló szállodák, igényes szállásadók mellett a büki kulturális programok is vonzerőt jelentenek az idelátogatók számára. Nevezhetjük ezt kultúrwellnessnek.
Tóth Tamás, a Büki Művelődési Központ és Könyvtár igazgatója
Lezajlott az Aratóünnep és egy szakmailag is méltatott és elismert Etno-Folk Forgatag. Mindkét rendezvény sikeres és népszerű volt. Fesztiváligazgatóként mit jelent számodra a fenti események sikere? Megerősít, utat jelöl és újabb merész, már-már megyei szinten is kuriózumnak számító produkciók megszervezésére ösztönöz?
Igen, visszajelzést kaptam, hogy a magyar népzenét feldolgozó, azt a különböző stílusokkal vegyítő zenekaroknak igenis van kereslete, és természetesen szeretném, ha a megye egyik meghatározó rendezvénye lenne az Etno-Folk Forgatag. Számomra is meglepő volt az idei érdeklődés, azonban utólag visszagondolva nagyon erős három koncertből álló estét állítottunk össze. Jövőre ígérjük, lesz folytatás! Azzal sem árulok el titkot, hogy tárgyalásban vagyunk egy-két leendő fellépővel. A választék nagy és szeretnénk az idei évet felülmúlni, még nagyobb élményt adni. Az Aratóünneppel kapcsolatban csak annyit szeretnék megjegyezni, hogy a több mint 20 éve működő program mást nem kíván, mint a kísérőrendezvénybe egy kis újítást: vásári forgatagot, több népzenét és természetesen táncházat. Mindezt úgy, hogy mellette megtartjuk a 20 éve működő hagyományos elemeket és visszavárjuk - és talán-talán bővítjük - az aratóbandák számát egy-egy új településsel a megyéből vagy régióból.
Hét közepétől indul a VIII. Gyógy - Bor Napok Büki Gasztro Fesztivál, az ünnepi napok talán legizgalmasabb rendezvénye. Miben lesz más az eddigiekhez képest?
Röviden abban, hogy idén lesz az első alkalom, hogy a művelődési központ szervezi. Azt hiszem nem mondok újat azzal, hogy Magyarország a fesztiválok hazája. Végigelemeztük az eddigi rendezvényeket és összeállítottunk egy, a művelődési központ által fontosnak tartott programsorozatot. Itt is törekedtünk a régi, bevált, hagyományos elemek megtartására, de szerettünk volna egy új "brand-"et létrehozni. Mindezt úgy, hogy új alapokra helyeztük a vásár részét. Miben is merül ki ez? Abban, hogy céltudatosan felkerestük az Útíró Leader Egyesületet és a Pannon Helyi Termékkel is szoros kapcsolatot építettünk ki, így egy igazi kézműves, a bor- és gasztrokultúrához szervesen kapcsolódó rendezvényt sikerült megszervezni. Ehhez nagy segítséget kaptunk a helyi TDM szervezettől, azon belül is Spielenberg Andrea elnök asszonytól, Pálffy Tamás menedzsertől és Horváth Lívia kolléganőtől.
Szintén fontos megemlítenem Tóth Béla nevét, aki a Szobakiadók Egyesületének büki vezetője és sok segítséget nyújtott, legfőképpen a boros rendezvények szervezésében. Mindezek mellett nagy köszönet illeti Bük Város Önkormányzatát, illetve Németh Sándor polgármester urat, aki sokat segített a rendezvény létrejöttében, a Büki Gyógy- és Élményfürdő Zrt elnök-vezérigazgatóját, Dr. Németh István urat és kollégát, akik önzetlen segítséget nyújtottak a rendezvény technikai előkészítésében.
A MagyarVista zenekarral az idei Etno-Folk Forgatagon
Tartalmilag pedig még egy nagyon fontos változás lesz: a rendezvény három helyszínen valósul meg. A nagyszínpadtól jól elkülönített játszóház lesz gyermekszínpaddal, ahol délutántól estig várjuk a gyerekeket számtalan izgalmas programmal. Lesz egy történelmi bemutató park is két hagyományőrző egyesület részvételével, akik a megszokottal ellentétben nem a büszke katonai múltunkra próbálnak rámutatni, hanem a mindennapi életre, az akkori idők gasztronómiájára. Itt megismerkedhetnek a 9-10. sz. honfoglaló magyarjainak és Mátyás király Fekete Seregének tábori életével. A harmadik hely a nagyszínpad, ahol három napon keresztül kulturális és szórakoztató programok váltják egymást. Ide kívánkozik még a gasztroudvar, ami nem külön helyszín, hanem a nagyszínpad és a vásári forgatag szerves részét képezi. Itt a három nap alatt három különböző programmal találkozhatnak a kedves vendégek: bemutatkozik Bartók Zoltán és Csepregi Tibor Gasztroportrék c. könyve, másnap a Hotel Répce Gold főszakácsának főzőbemutatója, majd utolsó nap egy helyi gasztrobarát és színjátszó, Nika Róbert főzőbemutatója lesz látható. Tehát elmondhatjuk, hogy egy kis fesztivált építünk fel erre a pár napra a gyógyfürdő parkolójában.
Augusztus közepén is érdemes lesz - nemcsak a megyéből - Bükre látogatni, hisz a Fölszállott a páva című műsor döntőseinek részvételével színes felvonulás lesz a város utcáin. A felvonulás végén számíthatunk egy kisebbfajta néptáncgálára?
Feltétlenül! Ez az a rendezvény, ahol tényleg szakítottunk az eddigi gyakorlattal. Nem a sárvári folklórfesztiválhoz kapcsolódtunk, hanem, a nagysikerű néptánc és népzenei tehetségkutató döntőseit hívtuk meg Bükre. Remélem, nem szólom el magam, de a 2013-as Felszállott a Páva egy Vas megyei jelentkezőjét is meghívtuk, a NYME Szökős Néptáncegyüttest Szombathelyről. Itt kérünk mindenkit, szorítsanak majd nekik a minél nagyobb siker eléréséhez. Összességében egy színvonalas műsort láthatnak az idelátogatók.
Másnap Ocho Macho és Kowalsy meg a Vega koncert, míg augusztus 20-án a Sziget Színház viszi színpadra a Honfoglalás című darabot. Ez utóbbi rendezvény egyben az ünnepi napok zárását is jelenti. Kicsit talán még korai ilyet kérdezni, de elégedett vagy a rendezvények fogadtatásával, látogatottságával?
Nagy várakozásaim vannak, aki ismer az tudja: örök elégedetlen vagyok önmagammal. Nem vagyok telhetetlen, így az Etno-Folk Forgatag és Aratóünnep után, a Gyógy-Bor Napok előtt bizakodva nézek az elkövetkezendő bő egy hónapra, és remélem, aki eljön hozzánk, az minket igazol. Egy izgalmas, érdekes, kulturális és szórakoztató programmal várjuk az idelátogatókat.
Balkan Fanatik koncerten (Etno-Folk Forgatag)
A programok után nézzük az azokat kiszolgáló infrastruktúrát. Grandiózus tervek alapján új rendezvénytér épül. Mit lehet tudni erről, mekkora kapacitású lesz és mikorra várható az átadása?
86 négyzetméteres fedett színpad épül, 250 férőhelyes fedett lelátóval és kiszolgáló-vendéglátó helyiséggel, ami a városi rehabilitációs pályázat egyik utolsó eleme. Ha elkészül, akkor egy zárható rendezvénytérrel, egy városhoz méltó kulturális színtérrel bővül Bük. Várható átadási ideje 2013. augusztus vége.
Augusztus után sem ültök karba tett kézzel kollégáiddal, a szeptember is tartogat kulturális ínyencségeket. Lehet ebből felvillantani már konkrétumokat?
Az Etno-Folk Forgatag mellett a Szent Mihály Napi Vigasságok az, ami 2012-ben került először megrendezésre. Idén a megszokott népi kultúra iránti igényességgel, de kibővült tartalommal kívánjuk megrendezni. Egyelőre annyit szeretnék kedvcsinálóként elmondani, hogy Ferenczi György és a Rackajam, a Karak és a Muzsikás rajongók bátran készüljenek! De látható lesz a színpadon az Ungaresca Táncegyüttes egyik legszebb produkciója, az Apáról Fiúra című műsor is. A részletek augusztus 20-a után már mindenki számára ismertek lesznek.
Szeretném még elmondani, hogy ezek a programok, amiket reményeim szerint mindenki nagy örömmel és szeretettel fogad majd, a kollégáim nélkül nem jöttek volna létre. Ezúton szeretném mindannyiuk munkáját megköszönni!
Négy nap a bor körül - VIII. Gyógy-Bor Napok Büki Gasztro Fesztivál
2013.07.23. - 11:15 | vaskarika.hu
Helyszín: Bükfürdő
Dátum: 2013.07.24 - 27.
Borvacsorával indul és utcabállal zárul idén a Büki Gyógy-Bor Napok rendezvénysorozata. A szervezők ebben az évben is kitettek magukért a látogatók szórakoztatása érdekében. Különböző koncertek, köztük a Ghymes, Firkin, Holló Együttes, Pál István Szalonna és bandája s még sokan mások gondoskodnak a jó hangulatról. A rendezvény helyszíne Bükfürdő, a Gyógyfürdő előtti parkolók, a belépés díjtalan.
Új hozzászólás
Korábbi hozzászólások