Átadták a Függőhidat és a "Lépcsőt a semmibe" az osztrák Dachstein-gleccseren

Képgaléria megtekintése2013.08.01. - 01:30 | Nora

Átadták a Függőhidat és a "Lépcsőt a semmibe" az osztrák Dachstein-gleccseren

A Sky Walk és a Jégpalota mellett idén júliusban új attrakciókkal bővült a Dachstein-gleccser turisztikai kínálata: Átadták a Függőhidat és a "Lépcsőt a semmibe". Megnéztük!

A Dachstein - a legmagasabb pontjával a Hohen Dachstein-nel (2.995 m) - a Keleti Alpok egyik legmarkánsabb hegysége, a hegymászók számára is kihívás. 1997 óra UNESCO-világörökség részét képezi.

Az 1960-as években Stájerországban a Hunerkogelra (2687 m) tervezett kötélpálya hegytetőn lévő állomásának megalkotása, az akkori viszonyok között építészeti csúcstechnológiának számított. Példának okáért ott fönt 70 méter mély nyílásokat betonnal kellett feltölteni, mert előtte robbantásokkal tették építkezésre alkalmassá a csúcsot. 1969-ben - két és féléves munkálatok után - adták át a Dachstein-Gleccser vasutat, amely egy 1933 méter hosszú, köztes támaszték nélkül (!) megkonstruált kötélpálya. A gleccservasút 7 perc alatt 1000 méteres szintkülönbséget tesz meg: Nyáron egyenesen a télbe vezet az út (a fönt uralkodó időjárási viszonyokról a fizetős szerpentin bejáratánál elhelyezett kivetítőkön tájékozódhatunk). Fent a gleccseren gyakran még július közepén is működnek a csákányos síliftek.

1992-ben 200 férőhelyes éttermet avattak odafönt, 2003-ban pedig 8 Millió €-t fektettek technikai fejlesztésekbe. 2005-ben megnyílt a „Sky Walk" vagyis a séta az égben: Egy részben üvegből készült platformon ki lehet sétálni a szédületes mélység fölé.

A hegymászásban kihívásokkal küzdőkre is gondolva átadták a „Himmelsleiter"-t vagyis „Mennyei létrát". 2007-ben pedig egy Jégpalotát építettek 8 méter mélyen és 100 méter hosszan gleccser belsejében, ahol részben tematikus jégszobrok (jelenleg az ókori Egyiptom a téma) és fényeffektek várják a látogatókat.

A palota termein át lehet eljutni a héten ünnepélyesen átadott „Treppe ins Nichts" vagyis „Lépcső a semmibe" nevű attrakcióra: Egy 5 tonnát nyomó, 14 lépcsőfokos, üveges panoráma lépcső nyúlik ki a hegyből a levegőbe, a több száz méteres szakadék fölé. Tériszonnyal küzdőknek csak óvatosan!

Innen a 100 méter hosszú - a nagyközönség előtt ugyancsak most megnyitott - Függőhídra juthatunk, amely ma Ausztria legmagasabban fekvő ilyen jellegű hídja. December óta ez volt a legextrémebb építési terület az országban: 30 000 elemből rakták össze nyaktörő magasságban, és összesen 63 tonna acélt használtak fel hozzá. Terhelhetősége meghaladja a 750 kg hó/m2 -t és kibírja a 250 km/h széllökéseket is.

Tiszta időben mindkét új látványosságról belátni szinte egész Stájerországot, sőt a szlovén Triglav hegység is felfedezhető.
A gleccser meredekebb köves-jeges szakaszain való gyalogos közlekedés megkönnyítésére 2 épített alagútban is futószalagot fektettek le a turisták számára.

Idén tavasszal állították forgalomba a gleccservasút új, üveges panorámakabinjait. Az egyiknek a tetején erkély található, hogy oda kimászva az utazók még szabadabban, intenzívebben átélhessék az 1000 méteres emelkedést vagy süllyedést. Nagy élmény!

Végül egy személyes megjegyzés: E sorok írója 1999-ben járt első alkalommal a Dachstein-gleccseren, majd 2001-ben is és harmadszorra 12 év után, most 2013 júliusában. Szembetűnő a változás. Kicsit aggódva tapasztalom, hogy az épített környezet mekkora léptekkel próbál teret nyerni a természetes környezettől. Kis túlzással, lassan nehéz fent olyan fotót készíteni, amibe nem lóg bele egy acélrúd vagy egy drótkötél. Talán itt kellene abbahagyni az építkezést, mielőtt a Dachstein, ez a gyönyörűséges hegy egy Alpesi Disneylanddé válik.

A rovat támogatója: 


A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás