A világ érdekes helyei: a Cseh Óriás-hegység
Képgaléria megtekintése2014.02.21. - 15:00 | Büki László 'Harlequin'
A Csehországot szinte szabályosan körülvevő hegykoszorú legmagasabb és legmarkánsabb szakasza a cseh-lengyel határon emelkedő Óriás-hegység. A Krkonoše elnevezés a hegység mesebeli szellemének nevéből ered. A valószínűleg szorb eredetű szó a feljegyzésekben 1110-ben szerepel először. Egyes mesék szerint jószellem, aki megsegíti a viharban bajba jutottakat, mások szerint ő a rossz szellem, aki veszélybe taszítja a hegy vándorát. Akár így, akár úgy, egyben megegyeznek, mégpedig abban, hogy már mindenki látta. A beszámolók szerint főleg hajnalban és naplementekor ötlik szembe óriás, emberfeletti alakja.
Az Óriás-hegység (csehül Krkonoše, lengyelül: Karkonosze, németül Riesengebirge) egy hegyvonulat, mely Csehország északi, valamint Lengyelország délnyugati részén helyezkedik el. A hegylánc a Szudéták középső vonulatában található és északnyugati-délkeleti irányban húzódik. Az Óriás-hegység a Szudéták legmagasabb ága.
A hegység legmagasabb pontja a Sněžka (lengyelül: Śnieżka) a maga 1602 méteres magasságával. A hegycsúcs ezzel Csehország legmagasabb pontjának is számít. Az Óriás-hegységet leginkább a földtörténeti óidőből, a paleozoikum származó kőzetek alkotják, többek között a gránit és a pala.
A közel 50 km hosszú, 20 km széles hegység valóságos turistaparadicsom. Az egész közép-európai hegyvidék kiemelkedő tagja. Helyenként 200-300m mély, a jégkorszak gleccserei által vájt völgyek tagolják, melyekben 15 tengerszem fekszik, tetején pedig magashegységi lápok terülnek el.
A hegyvonulat területét nemzeti parkká nyilvánították. A lengyelországi területen 1959 óta áll fenn Karkonosze Nemzeti Park néven, míg a csehországi részt 1963-ban nyilvánították védett területté Krkonoše Nemzeti Park néven. 1992-ben az UNESCO által nyilvántartott bioszféra-rezervátummá nyilvánították.
A Cseh Óriás-hegység egyik legszebb vidékén találhatók Adrspach-Teplice homokkőtornyai. A cikkhez kapcsolt fotóink egy körtúrán készültek, melynek során több tíz méter magas tornyok meredtek fölénk. Egyes helyeken a tornyok közti átjárók csupán kétméteresek, vagy még szűkebbek voltak, így adrenalin-túltengésre vágyóknak is bátran ajánljuk a helyet.
Kapcsolódó írásunk:
A világ érdekes helyei: Vidám temető Szaploncán
2014.02.04. - 19:40 | vaskarika.hu - Fotók: panoramio.com

Új hozzászólás
Korábbi hozzászólások
Nyáron készülünk erre a vidékre egy természetjáró csapattal. Ez még ismeretlen terület, de a képen látható homokkő sziklákat mindenképpen szeretnénk felkeresni. A szállásunk Svoboda Nad Upouban lesz. Hol van az ideális kiindulópont? Mekkora túrákat tehetünk? Különböző távokat szoktunk tervezni, 10-12 km-es mellett 25-30 is belefér a napunkba. Van-e tapasztalata a Jicín melletti Paradicsomról? A Snezka is szerepel a tervek között, de ez elég egyértelműnek látszik. Előre is köszönöm a segítséget.
Üdvözlettel: Kun Hédi, Tiszaújváros