„Kökényvirág vagyok” - A Kapornaky Gyula Versmondó Verseny felhívása
2019.01.07. - 00:25 | vaskarika.hu
Kercaszomor Önkormányzata és a Fortissimi (Legbátrabbak) Alapítvány a község szülöttének, Kapornaky Gyula költőnek a tiszteletére versmondó versengést hirdet Szomoróc hazatérésének 97. évfordulóján.
A találkozóra szülőföldjüket szerető, nem hivatásos előadók jelentkezését várják, elsősorban Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala megyéből, valamint Szlovénia és Ausztria magyarlakta vidékeiről, három korcsoportban.
I. korcsoport: 6-13 évesek
II. korcsoport: 14-20 évesek
III. korcsoport: 20 évesnél idősebbek
A versengésre két költői alkotással lehet jelentkezni, melyek együttes időkerete legfeljebb öt perc. Az egyik verset Kapornaky Gyulától, az Őrség költőjétől kell választani (lásd), a másik vers csak a Kárpát-medence országaiban élt és élő magyar költők 1990 után született alkotása lehet.
Az előadókat Őrség-barát szakemberek értékelik. A zsűri elnöke Dr. Szabó András irodalomtörténész, író, előadóművész, a Legbátrabb város, Balassagyarmat szülöttje. A pontozás során egyebek mellett számításba veszik, hogy az előadó a korának és egyéniségének megfelelő verseket választott-e, a művészi beszéd és technika megfelelő eszközeit alkalmazta-e, a vers megértése és átélése hiteles-e, illetve a művészi hatás, a kisugárzás ereje összhangban van-e a költői üzenettel.
A korcsoportok első három helyezettje jutalmat kap. Különdíjakkal támogatják az emlékversenyt Bajánsenye, Kercaszomor és Őriszentpéter önkormányzatai, valamint a szlovéniai Hodos Község Önkormányzata.
A jelentkezések beérkezési határideje: 2019. január 20., vasárnap.
Elektronikus levélben a címen, zárt postai levélben pedig a versenyt kiíró szervezetek címén fogadják a jelentkezéseket. A nevezésben a néven kívül az életkort, a pontos lakcímet, az e-mail-címet, a telefonszámot, a felkészítő nevét (ha van), illetve a választott művek címét, szerzőjét, esetleg a megjelenés helyét kérik. A jelentkezők részletes tájékoztatót az időrendről és a kiegészítő rendezvényekről január közepén kapnak.
A zsűri tagjai:
zsűrielnök:
Dr. Szabó András, irodalomtörténész, előadóművész, író, Budapest
tagok:
Dr. Bence Lajos költő, irodalomtörténész, az MTA köztestületi tagja, a Népújság szerkesztője, Lendva
Ferincz Gyuláné, általános iskolai tanító, Bajánsenye
Németh Ibolya, a magyar nyelv és irodalom tanára, Őriszentpéter
Orbán Róbert, helytörténész, Kercaszomor díszpolgára, a Savaria Múzeum munkatársa, SzombathelyKapcsolattartó: Szalai Zsuzsanna, , illetve +36 30 211 0927.
***
Fortissimi (Legbátrabbak) Alapítványról
A Fortissimi (Legbátrabbak) Alapítvány 2018. július 7-én, a pozsonyi csata 1111. évfordulóján született. Azoknak az elődöknek a szellemi nyomdokain halad, akik bátran és hűségesen, fegyverrel vagy szavazataikkal küzdöttek a szülőföldjükért az első világháború utáni idegen megszállók ellen. Az emberi erények és a műveltség szolgálatában áll.
A Fortissimi (Legbátrabbak) Alapítvány céljai és tevékenysége:
A hazavédő bátorság és a tántoríthatatlan szülőföldszeretet szellemének, valamint történelmi, néprajzi és kulturális hagyományainak és értékeinek kutatása, őrzése és terjesztése a nemzethez tartozók körében, különösen az egykori és mai őr- és határvidékeken. A bátorságot és a hűséget, mint örök emberi értékeket őrző közösségek, szellemi műhelyek - közöttük a nemzetiségiek - ösztönzése, tevékenységük támogatása és elismerése az országhatárokon belül és kívül.
Mindezeket a célokat az alapító a „fortissimi", azaz a „legbátrabbak" címet a hazától elnyerő kercaszomori, őrségi elődök (Communitas Fortissima - 2008. évi LXIV. törvény), valamint a legbátrabb és leghűségesebb (fidelissima) közösségi elismerést megszerző más közösségek tiszteletére határozta meg. E célok szellemében az emberi méltóság, a nemes emberi erények, a bátorság, a hűség és a hazaszeretet érvényesülésének szolgálata hatja át az alapítvány valamennyi tevékenységét.
Tevékenységei közé tartozik az idősebb generációk nemzetvédő tapasztalatainak gyűjtése, rendszerezése és a felnövekvő generációk rendelkezésére bocsátása az oktatás, a nevelés és a közösségi-kulturális élet terein. A feltárt adatok, az összegzések és más szellemi alkotások rögzítése és népszerűsítése papír alapú és digitális adathordozókon, illetve az Alapítvány céljaival összhangban álló alkotások és gyűjtemények létrejöttének támogatása. A tájban a természettel együtt élő, a fenntartható fejlődésben hívő és ezért a környezetét bátran óvó, rendteremtő ember szellemi kincseit, anyanyelvét és tárgyi rekvizitumait ápolja és gyarapítja.
Fellép a nemzeti örökség, a hungarikumok és a példaadó helyi értékek védelme érdekében, a nemes emberi erények felmutatására ösztönöz. Feladatának tekinti az önszerveződő helyi közösségek életképességének javítását és a természet iránti tisztelet kultúrájának terjesztését. Céljai elérése érdekében az Alapítvány művészeti-kulturális kezdeményezésekkel él, helyi közművelődési tevékenységeket támogat. Programok, rendezvények szervezése, önkéntesek és támogatók megnyerése által is törekszik közhasznú céljai elérésére.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás