Ketyegő cukorbombák - a joghurttól az energiaitalig

2012.03.21. - 01:20 | Széles Gábor

Ketyegő cukorbombák - a joghurttól az energiaitalig

Szinte az összes élelmiszerről lerántjuk a leplet! Íme az édesnek nem éppen nevezhető igazság: nem csak az lehet édes, amit édességnek nevezünk. Az is édesnek lehet, amiről ránézésre nem is gondolnánk…

HIRDETÉS

Ha folyamatosan tömjük magunkba a cukrot, csokit, az nem csupán cukorbetegséget okozhat, de egy sereg más olyan betegség kockázatát is magában hordozza, mint a depresszió vagy akár a daganatos megbetegedések. S mondhat bárki bármit, azért többségünk bizony ennél többet vagy akár kétszer ennyit is fogyaszt belőle.

Már jó úton vagyunk, ha leszokunk a cukros üdítőkről és egyéb édességekről (gondoljunk csak a csokikra, nyalókákra és társaikra). Azonban nemcsak az lehet édes, ami annak látszik: a cukor bizony az ízletes és első ránézésre egészségesnek tűnő ételeinkben is ott „ólálkodik". Lássuk:

Joghurtok

Óvakodjunk az ízesített joghurtoktól. Minden egyes doboz nagy mennyiségű cukrot tartalmaz - kb. háromszor annyit, mint a natúr joghurtok. Ha nagyon ki vagyunk éhezve a joghurtra, akkor is inkább a természetes megoldásokat részesítsük előnyben. Válasszuk a natúr joghurtot, és tegyünk bele friss vagy akár mirelit gyümölcsöt.

Müzlik

Ma már sokféle müzli közül válogathatunk kedvünkre. Ha vigyázni akarunk a vonalainkra, óvakodjunk azoktól a gabonapelyhektől, amelyekben mazsola és különféle aszalt gyümölcsök vannak. Ezekben ugyanis összességében annyi cukor van, mint mondjuk egy somlói galuskában vagy épp egy farsangi fánkban.

Energiaitalok

A sportolókat számos energiaital-értékesítő cég ösztönzi a legújabb aktuális csodaitalok megvásárlására. A gyártók a testet-lelket átmozgató, intenzív edzés, mozgás mellett mind a saját energiaitalukat javasolják. Arról azonban már nem szól a fáma, hogy ezekben is több, mint 3 deka cukor rejtőzik.

Spagettiszósz

A kedvencem! Nyamm! Hát ezentúl ezt sem fogok annyiszor enni, mint eddig, ugyanis a kutatók szerint ebben is 2 kanál cukor van - és még csak érezni sem érezzük.

Gyümölcslevek

Jön a nyár, azzal együtt pedig a gyümölcsszezon! A tikkasztó hőségben a gyerekek mást sem isznak, mint gyümölcsleveket. Ha pedig elolvassuk bármelyik narancslé vagy őszibarack lé összetételét a dobozon, akkor arra a következtetésre jutunk, hogy az legelső hozzávaló szinte minden esetben a cukor.

Jeges tea

A másik katasztrófa! Merthogy gondoljunk csak bele! Mivel is nyeri el eme nedű sajátos ízét?! Hát bizony, minden egyes üvegben hatalmas adag cukor rejtőzik!

Salátaöntetek

Egy ilyen dresszing nagyon feldobhatja ugyan az egyébként önmagában meglehetősen unalmas salátát, de aki a fogyókúrában is igazán következetes, és tartja magát az elveihez, az a súlycsökkenés érdekében inkább mondjon le róla! A legtöbb öntetbe akár 2 kanál cukrot is belecsempésztek a gyártók. A legtutibb az, ha magunk készítjük tehát el öntetünket sajátkezűleg, az otthoni hozzávalókból. Így a salátánk egészségesebb is lesz.

Ketchup

Ma már ezen a téren is millió változatról beszélhetünk. Van édes, csípős, és a gyártók újabb és újabb ötletekkel bombázzák a vásárlókat. (Éljen a fogyasztói társadalom !) Ami az egyes változatokban közös, hogy majd' mindegyikben átlag egy evőkanál cukor van. Szóval legközelebb óvatosan azzal a merőkanállal, amivel nyakonöntjük a hotdogunkat, vagy épp a hamburgerünket!

Édes péksütemények (kakaós csiga, túrós táska, croissant, rétes, stb.)

Ezekre a kajákra nem annyira a zsírosság, mint magas cukortartalom a jellemző. Nem is gondolnánk, de akár kétszer annyi cukrot vihetünk így be a szervezetünkbe, mintha mondjuk elfogyasztottunk volna egy csokis kekszet.

Készételek és tábortűz melletti ételek (Cordon bleu hasábburgonyával, pizza és chilis babkonzerv, gulyás, pörkölt, halászlé, stb.)

A fentiek, illetve a legtöbb ehhez hasonló szabadtűzön főtt/sült étel egy csomó cukrot tartalmaz. Különösen igaz ez akkor, ha azok elkészítéséhez előre gyártott, kész alapanyagokat is felhasználunk.

Dzsemek, lekvárok, befőttek

Mielőtt szendvicsünket vastagon megkenjük a mama házi szilva,- vagy éppen baracklekvárjával, vagy épp kedvünk támadna leszaladni a boltba egy-egy üveg lekvárért, ne feledjük, hogy azokból egy-egy kanálnyi 6 gramm cukrot tartalmaz. Vagyis ha képesek vagyunk együltő helyünkben megenni fél üveggel, akkor másnap bizony már számológép kell az általunk bevitt kalóriáink kiszámításához. Ugyanez mondható el a nátrium-benzoátról és a szalicilról is.

És végezetül, de egyáltalán nem utolsósorban: 

Mogyorókrémek, csokikrémek

Aki kóstolt már meg mogyorókrémet vagy épp csokoládékrémet, az már szinte meg sem lepődik, ha azt hallja, hogy ebben is szinte egy marék cukor „bújik meg". Pedig a reklámok éppen ennek ellenkezőjét próbálják meg igazolni, mondván termékük „most" még több mogyorót és még kevesebb cukrot, csokit  tartalmaz.

Vásárló legyen hát a talpán, aki ezek után meg mer bármit is venni anélkül, hogy legalább kétszer el nem olvassa a termék hátoldalán vagy épp a címkéjén található összetevők listáját.

Új hozzászólás