Az új évben karcsú leszek! - Az ideális fogyókúra - I. rész
2011.01.08. - 00:15 | Rozán Eszter

Sokan vagyunk, akik az ünnepek elmúltával azon kapjuk magunkat, hogy kedvenc ruhánk nem jön ránk többé. Először a ruhaipart vádoljuk, de miután a mérleg mutatója a szokott helyen nem lassít, sőt jóval tovább lendül (a pontos adatokat illetően ne bocsátkozzunk részletekbe), rájövünk, testsúlygyarapodásunk oka a mértéktelen falatozás. Utólag már belátjuk, jobban ellenállhattunk volna a mákos bejglinek, töltött káposztának vagy akár a diótortának. Jelen szituációban mi is lehetne kézenfekvőbb fogadalom, minthogy az új esztendőben egészségesen táplálkozunk, sportolunk, egyszóval önmegtartóztató életet élünk. Annak jártunk utána, milyen lehetőségek kínálkoznak az ideális fogyókúrához.
Reggelizz annyit, mint a király, ebédelj annyit, mint egy polgár, és vacsorázz annyit, mint egy koldus!
Ahogy a legtöbb dologban, a fogyókúránál is azt szeretnénk, hogy az eredmény minél gyorsabb és látványosabb legyen. A legjobbnak természetesen azt tartanánk, ha az eddig megszokott ételeinkről nem kellene lemondanunk. Ezt könnyedén megtehetjük, ha csökkentjük a kalóriabevitelt. Például reggelire nem két szelet kenyeret fogyasztunk, hanem csak egyet. Ebédkor mondjuk, lemondunk a repetáról, vacsorára pedig csak minimális mennyiséget eszünk. Táplálkozástudományi szakemberek igazolták nagyanyáink mondásának helyességét, miszerint: „Reggelizz annyit, mint a király, ebédelj annyit, mint egy polgár, és vacsorázz annyit, mint egy koldus!" A hétköznapok taposómalmában őrlődő embernek rettentő nehéz ezt megvalósítania. Reggel többnyire csak arra jut idő, hogy az iskolába vagy a munkahelyre rohanás előtt sietve felhörpintsük kávénkat, teánkat vagy kakaónkat. A déli órákban jobb esetben egy gyorsétteremben bekapunk pár falatot, vagy elfogyasztjuk az otthonról hozott szendvicseket, a legtöbbször azonban koplalunk. A kiéhezett szervezet ezek után az esti órákban megköveteli a magáét, amit csak a hűtőszekrény kiürítése által érhetünk el. Túlterhelt gyomrunk egész éjszaka háborog, de másnap megint kezdődik elölről az egész. Ha nem virrasztottunk volna annyit, akkor talán lenne erőnk a korai keléshez, hogy az ébredező természettel együtt élvezzük bőséges reggelinket, kimerültségünkben azonban az utolsó pillanatig heverészünk, így újra csak egy kutyafuttában felhörpintett kávé jut osztályrészül. Na, de itt az új év, tele új lehetőségekkel, kihívásokkal, végre ezen is változtathatunk.

Az egészséges táplálkozás alappillérei
Ahhoz, hogy szervezetünk megfelelően működjön, ideális mennyiségű szénhidrát, fehérje és zsír bevitelére van szükségünk. A szénhidrátok testünk alapvető energiaszolgáltatói, az agy és izmok működéséhez nélkülözhetetlenek. Két fő csoportjukat különböztetjük meg, az egyszerű és az összetett szénhidrátokat. Egyszerű cukor például a szőlőcukor vagy a gyümölcscukor. A diszacharidok is az egyszerű cukrokhoz tartoznak, két cukorgyűrűből állnak, ide tartozik a répa- vagy nádcukorból készült kristálycukor. Az összetett cukrok pedig mono- és diszacharidokból épülnek fel, melyek lehetnek emészthetőek vagy nem emészthetőek. Emészthető szénhidrát a keményítő, mely a gabonában, rizsben, burgonyában, hüvelyesekben található. Nem emészthető a cellulóz vagy a pektin, ám anyagcserénknek ezekre is szüksége van. A zsírok lehetnek létfontosságúak, vagyis esszenciálisak. Ez azt jelenti, hogy ezekre a zsírokra feltétlenül szükségünk van, mert szervezetünk nem tudja magától előállítani. A nem esszenciális zsírsavakat viszont szervezetünk elő tudja állítani más zsírokból. A zsírok ezen kívül lehetnek telítettek vagy telítetlenek, állati vagy növényi eredetűek. A fehérjék építőkövei az aminosavak. Az izomszövet alapja fehérjéből áll, tehát szintén létfontosságú anyag. Különösen az esszenciális aminosavak elengedhetetlenek a táplálkozásunkban, hiszen, akár az esszenciális zsírsavakat, a szervezet nem képes előállítani. Ezen kívül meghatározóak még a vitaminok, melyek lehetnek vízben és zsírban oldódóak, illetve a különböző ásványi anyagok. Mielőtt bármilyen diétába kezdenénk, kérjük ki orvosunk véleményét! A várandós kismamák és a szoptatós anyukák legyenek nagyon óvatosak, és a baba megfelelő fejlődése érdekében ne kezdjenek önálló fogyókúrába. A krónikus betegségben szenvedők is legyenek körültekintőek, és csakis olyan diétába vágjanak bele, ami egészségüket nem veszélyezteti.
A proteindiéta
Egyre nagyobb népszerűségnek örvend a fehérje-, vagy más szóval proteindiéta, mivel rövid idő alatt látványos eredménnyel kecsegtet. A fogyókúra lényege, hogy az általunk elfogyasztott ételek főleg fehérjéből álljanak, tartalmazzanak kevés mennyiségű olajat vagy zsírt, és minimális szénhidrátot. Ez a diéta a test szénhidrát-raktárait üríti ki, amit azzal érünk el, hogy szinte teljesen megszüntetjük a szénhidrátfogyasztást. Az elmélet szerint a tárolt szénhidrátok 2-3 nap alatt kifogynak a szervezetből, és testünk átáll a zsírégetésre. Elsősorban azoknak ajánljuk, akik szeretik a húst, mivel legfőbb fehérjeforrásunk a hús. Nagyon fontos, hogy a fehérje, amit a kúra során magunkhoz veszünk, minőségi legyen, mert csak így tudjuk elősegíteni azt a folyamatot, amely meggyorsítja a kalóriaégetést. A fehérjében dús táplálkozás erősíti az immunrendszert, és megakadályozza az izomtömeg lebomlását. Csökkenti az éhségérzetet is, ellentétben a túlzott szénhidrátbevitellel, amikor egy-egy édes tészta elfogyasztása után rendkívül hamar megéhezünk. Eleinte talán nehéz lesz megállnunk, hogy mellőzzük az eddig megszokott péksüteményeinket, nyalánkságainkat, de egy idő múlva szervezetünk átáll, és az addig elért eredmény újabb erőt ad a folytatáshoz. A kúra során a fehérjebevitellel elkerülhető a többi fogyókúránál jelentkező kimerültség, vagy az állandóan jelentkező éhség. A kúra tehát tejtermékekből és sovány húsokból áll. Ezeknek az ételeknek alacsony a szénhidrát- illetve a telített zsírsav tartalma. A diéta ideje alatt fogyasszunk bőségesen ásványvizet, és ne mellőzzük a zöldségeket, gyümölcsöket sem. Arra is ügyeljünk, hogy a túlzott fehérjebevitel szintén káros lehet a szervezetre, ezért csak meghatározott ideig (7 - maximum 21 napon át) végezzük a diétát.
Léböjtkúra
Az ünnepek alatti mértéktelen falatozástól úgy érezzük, testünk rengeteg olyan káros anyaggal telítődött, amitől jobb lenne minél előbb megszabadulni. A szervezet méregtelenítésére kiváló lehetőség a léböjt kúra. A 3 napos diéta során szilárd táplálékot nem veszünk magunkhoz, viszont annál több folyadékot, legalább 2,5-3 litert. A kúra szénsavmentes ásványvíz, gyógyteák, zöldségek és gyümölcsök, illetve víz fogyasztásából áll. Kávét és fekete teát lehetőleg ne igyunk a diéta ideje alatt, mert koffeintartalmuknál fogva gátolják a salaktalanítást. Talán evidensnek tűnik, de a dohányzástól is tartózkodjunk. Ez nemcsak a léböjtkúrára, hanem valamennyi diétára vonatkozik. A zöldségeket és a gyümölcsöket gyümölcsprés vagy turmixgép segítségével tehetjük folyékonnyá. A préselt és turmixolt zöldségekben, gyümölcsökben ugyanis megmarad a vitamin- és ásványianyag-tartalmuk, ezzel elősegítve az emésztést. A zöldség - gyümölcslevek lúgosító hatást fejtenek ki a szervezetre, ezzel járulnak hozzá a méregtelenítéshez.
Nagyon jó méregtelenítő teák a következők: a csipkebogyó, a hibiszkusz, a gyermekláncfű, a máriatövis, a csalán, a zsurló, a fekete bodza stb. Nem mindenki végezhet léböjt kúrát. A daganatos betegségekben szenvedőknek, a kóros soványság vagy fogyás, a pajzsmirigy-túlműködés, a tuberkulózis és a cukorbetegség inzulinnal kezelt változata esetén ellenjavallt.
A következő részben a méregtelenítő teákkal ismerkedünk meg részletesebben.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1913 szavazat
Új hozzászólás